Warto zwiedzić

BAROKOWA KAPLICZKA ŚW ANNY

Według lokalnych podań kapliczka wzniesiona została w 1619 roku , dlatego jest określona jako barokowa.

Kaplica znajduje się na wzgórzach Jaszkowej Górnej do której prowadzi szlak turystyczny oraz trasa rowerowa. Została ona odrestaurowana przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaszkowej Górnej 1.05. 2005 roku. Patronem kaplicy została Św. Anna.

Co roku w tym miejscu na święto ku czci Św. Floriana patrona strażaków odprawiana jest msza święta w intencji druhów z OSP.

Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja

Wzmiankowany w dokumentach z 1380 r. pierwotnie gotycki, przebudowany na renesansowy(1558r.),a następnie na barokowy (1777r.).

Wewnątrz znajdują się m.in.: gotycka, drewniana, polichromowana figurka Madonny z Dzieciątkiem z XVw.; renesansowa, drewniana, polichromowana ambona z ok. połowy XVII w.; dwie kamienne płyty nagrobne z 1579 r. i 1600r.; klasyczna chrzcielnica z XIXw., z barokową drewnianą pokrywą z XVIII w.

 

 

Dwór rozrzutnej księżnej

Dwór, którego początki sięgają 1502 r. . W II poł. XVII w. zamieszkiwała słynąca z rozrzutności księżna Maria Benigna, wdowa po księciu Piccolomini, której bankructwo zmusiło do opuszczenia posiadłości. Pomimo wielu przeróbek dwór zachował renesansowy szczyt, skromny portal i opaski okienne. W przyziemiu są sklepienia kolebkowe i krzyżowe, w  kruchcie zachowały się dwie kamienne płyty nagrobne dzieci z 1579r. w krótkim okresie prezentowano tutaj kolekcję zegarów, dwór pełnił też rolę składnicy muzealnej.

 

Chałupa wieńcowa

Chałupa zbudowana w XIX w. zgodnie konstrukcją wieńcową. Poziomo ułożone belki łączone w narożach na „rybi ogon”. Dach dwuspadowy, kryty blachą z oszalowanym szczytem. Stosunek wysokości dachu do wysokości ścian wynosi trzy do jednego. W dolnej części wykonana podmurówka z kamienia polnego. Chałupa charakterystyczna dla budownictwa ludowego Kotliny Kłodzkiej, należy już do wielkiej rzadkości.