Apel Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku

Szanowni Mieszkańcy i przybyli Goście.

Komenda Powiatowa Policji w Kłodzku w ostatnim okresie czasu odnotowała na terenie miasta Kłodzka  przypadki oszustwa- wyłudzenia na tzw. „wnuczka”.

Sposób działania przestępców jest niemal zawsze taki sam, różni się tylko metodą działania. „Oszuści” bo tak należy nazwać osoby dopuszczając się takiego czynu najczęściej podszywają się  za: „Policjanta”, czy też „członka rodziny ”.

Oszustwo na wnuczka to od lat wciąż najpopularniejsza metoda oszukiwania  osób starszych, ale i nie tylko. Scenariusz jest zwykle bardzo podobny.

Osoba która chce nas oszukać, telefonuje, zazwyczaj na numer stacjonarny, ten numer nie jest przypadkowy, znajduje się  w książce telefonicznej i nie jest anonimowy. Oszust zna imię osoby do której dzwoni. W momencie kiedy oszustowi uda się taką rozmowę nawiązać, zaczyna podawać się za krewnego, wnuczka, siostrzeńca. Podczas krótkiej, chaotycznej rozmowy zachowuje się bardzo emocjonalnie, mówi o nagłej chorobie, wypadku drogowym, niespotykanej okazji. Następnie prosi o przekazanie większej kwoty pieniędzy bo to pomoże uniknąć kłopotów, rozwiąże problem. Informuje, że już nie może rozmawiać, a po pieniądze przyjdzie np. policja, adwokat, znajomy. Kończy rozmowę.

Niestety mimo to, że świadomość wśród społeczeństwa jest już dość spora, zdarzają się jednak przypadki że osoby zaufają rozmówcy i przekazują po chwili nieznanej im osobie pieniądze lub dokonują szybkich przelewów działając pod wpływem emocji.

Dlatego Apelujemy za pośrednictwem Diecezji Świdnickiej do Mieszkańców i przybyłych Gości:

  1. Nie ufajcie bezkrytycznie osobom, które w szybki i wyrafinowany sposób podczas krótkiej rozmowy telefonicznej proszą o przekazanie pieniędzy które pomogą rozwiązać problem.
  2. Starajmy się zawsze po takiej rozmowie ochłonąć, a następnie skontaktować się z kimś z członków rodziny i potwierdzić, czy taka sytuacja miała miejsce.
  3. Przede wszystkim pamiętajmy, aby nigdy nie przekazywać żadnych pieniędzy pośrednikom, osobom nieznanym.
  4. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy.
  5. W razie jakichkolwiek podejrzeń, wątpliwości niezwłocznie powiadamiajcie Policję dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy 112- gdzie zawsze uzyskacie natychmiastową pomoc.
  6. Nigdy pod żadnym pretekstem nie wpuszczajcie do mieszkania nieznanych wam osób.
  7. Nie podpisujcie, żadnych dokumentów bez wcześniejszego przeczytania- zapoznania się z nimi.

 

Pamiętajmy, że Oszuści działają zawsze w wyrafinowany sposób, bez skrupułów manipulując swoimi ofiarami, bazując na ich emocjach, jednocześnie cały czas modyfikują swoje sposoby i metody działania. Przekazując Wam powyższe informacje wierzymy           że Apel ten dotrze do jak najszerszego grona osób i spotka się ze zrozumieniem i należytą uwagą i uchroni Was przed utratą  oszczędności całego życia.