Dożynki Parafialne 2018

W święto Narodzenia NMP, 8 września, miały miejsce dożynki Parafialne dwóch sołectw Jaszkowej Górnej i Droszkowa, zakończyły one kolejny rok ciężkiej pracy rolników naszej społeczności. Były nie tylko okazją do świętowania, ale przede wszystkim okazją do wyrażenia wdzięczności  Panu Bogu za tegoroczne plony podczas Mszy Świętej w kościele parafialnym w Jaszkowej Górnej oraz wyrażenia szacunku dla pracujących na roli, którym zawdzięczamy codzienny chleb i możliwość czerpania z owoców ich pracy. Tegoroczne dożynki miały jeszcze jeden cel – dobroczynny, a konkretnie wsparcie małej wspólnoty z Droszkowa w remoncie kościoła filialnego p. w. św. Barbary. Mieszkańcy Droszkowa od trzech lat trudzą się przy remoncie swojej świątyni. W tym roku podjęto kolejne zadanie: pokrycie dachu świątyni sztucznym łupkiem, koszt całej inwestycji to 162 tyś. zł. Dotacje jakie otrzymaliśmy to 140 tyś. zł. Własny wkład wynosi zatem 22 tys. zł.  Pojawiły się obawy mieszkańców Droszkowa czy podołają zebrać taką sumę środków.

Przy planowaniu terminu uroczystości dożynkowych pojawił się pomysł zorganizowania wspólnych dożynek  dwóch sołectw Droszkowa i Jaszkowej Górnej oraz festynu  na rzecz remontu dachu świątyni w Droszkowie. W tym miejscu chciałbym podziękować panu sołtysowi Krzysztofowi Herda nie tylko za pomysł, ale przede wszystkim za ogrom pracy poświęconej w przygotowanie i organizację tegorocznych Dożynek Parafialnych, a szczególnie festynu.  Dzięki  determinacji, poświęceniu i współpracy organizacji działających w naszych wsiach przeżyliśmy wspaniały czas radości, zabawy, dziękczynienia i wsparcia szczytnego celu.

Bawiliśmy się na boisku w centrum wsi w Jaszkowej Górnej. Dożynki, to taki czas, kiedy na festynach w terenie mogą się bawić całe rodziny i tak było u nas. Pogoda i humor jest podstawą imprez plenerowych. Organizatorzy wymodlili sobie pogodę, humory dopisywały a pan Sołtys wciągał do zabawy dzieci i dorosłych. Wspierała go w tym wszystkim pani Kamila Kachel wraz z dziećmi ze świetlicy. Nie mały wkład w przygotowaniu zabaw i konkursów miała pani z biblioteki, pani Agata Maślanka za co jej serdecznie dziękujemy. Zadbano również o nasze podniebienia i żołądki. Wielkie dzięki pani radnej Danieli Tur i paniom ze Stowarzyszenia Pro Bono za wspaniałą grochówkę i nie tylko, dzielnie i z oddaniem wspierały je osoby z Rady Parafialnej, za co gorąco dziękujemy. Paniom z KGW dziękujemy za smaczne pierogi. Ciepłe posiłki serwowała również  OSP, za kiełbaski, karkówkę i kaszankę bardzo dziękujemy. A pani sołtys Maria Rusiniak i  mieszkańcy Droszkowa podawali nam wyśmienity smalczyk z ogórkiem, rozdzielali ciasta, których było ogrom i nic nie pozostało.

Szczególne podziękowania składam licznym i niezawodnym darczyńcom za hojność i nieocenioną pomoc. Dzięki fundatorom, przybyłym gościom i mieszkańcom obu wsi pozyskaliśmy w połowie środki na szczytny cel
Jeszcze raz organizatorom wielkie podziękowania za wszystkie podjęte zadania, dzięki którym bawiliśmy się grzecznie do … późnych godzin nocnych.