Mistrzowski wyścig w Jaszkowej

14 lipca w naszej wsi odbył się I etap wyścigu o Puchar Wójta Gminy Kłodzko, XVIlI OGÓLNOPOLSKIEGO WYŚCIGU W KOLARSTWIE TANDEMOWYM NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH PO ZIEMI KŁODZKIEJ O PUCHAR STAROSTY KŁODZKIEGO.

Wyścig o puchar Wójta Gminy Kłodzko składał się z dwóch etapów. I etap odbył się w Jaszkowej Górnej. Uczestnicy mierzyli się na trasie Jaszkowa Górna- Droszków- Rogówek- Jaszkowa Górna. Pętla liczyła około 11 km. Odbył się jednocześnie wyścig dla kobiet i mężczyzn. Panowie pokonali pętlę 7 razy (77 km), a Panie 5 razy (55km). Organizatorzy zwracają uwagę na charakter trasy. Twierdzą, że jest to trasa wymagająca technicznie, żądająca od zawodników wykazania się wieloma umiejętnościami. Podkreślają, że jest to jedna z najciekawszych  tras w Polsce. II etap wyścigu odbył się na trasie Duszniki Zdrój- Zieleniec. Była to jazda indywidualna na czas. Trasa była również  wymagająca, sprawdzająca wytrzymałość zawodników w jeździe pod górę.

Mieliśmy zaszczyt gościć w naszej wsi jednych z najlepszych zawodników na świecie. Wśród kobiet  zespół Iwona Pokościelna i  Aleksandra Teceław (pilotka) aktualne mistrzynie paraolimpijskie, dwukrotne mistrzynie świata, obecne wicemistrzynie.  Wśród mężczyzn Marcin Polak i Michał Ładosz (pilot) aktualni mistrzowie świata, wielokrotnie stający na podium. Przemysław Wegner i Artur Korc (pilot), byli mistrzowie czołówki światowej. Pozostali uczestnicy również reprezentowali wysoki poziom sportowy. Na mistrzostwa świata pojedzie sześć załóg  (3 kobiece i 3 męskie).

 

W  wyścigu organizowanym w Jaszkowej Górnej  stanęły na podium w kategorii kobiecej:

I miejsce: Iwona Pokościelna i  Aleksandra Teceław

II miejsce: Justyna Wilk i Barbara Borowieck

III miejsce: Karolina Rzepa i Edyta Jasińska

Zwycięzcy w kategorii męskiej:

I miejsce: Marcin Polak i Michał Ładosz

II miejsce: Adam Brzozowski i Tomasz Bala

III miejsce: Przemysław Wegner i Artur Korc

Puchary i upominki zwycięzcom wręczyli: Przewodniczący Rady Gminy – Zbigniew Tur oraz Radna wsi Jaszkowa Górna – Daniela Tur.

Przygotowana do Mistrzostw Świata zaczynają się dwutygodniowym obozem sportowym w Zieleńcu. Następnym etapem wyścigu są wyścigi ogólnopolskie. Zawodnicy reprezentują kluby z całego kraju takie jak: „WiM” Olsztyn, „Hetman” Lublin, „Syrenka” Warszawa, „Razem” Poznań, „Omega”  Łódz, „Łuczniczka” Bydgoszcz,  „Sudety” Kłodzko. Organizatorem zlecającym jest  Związek kultury fizycznej „Olimp” w Warszawie.

I etap wyścigu odbywający się w naszej wsi został zorganizowany przez Dolnośląski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „SUDETY” z prezesem Józefem Plichtą na czele. Współorganizatorem była Gmina Kłodzko. Duchem wyścigu można określić Panią Zastępczynię Wójta Urszulę Panterałkę. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała kłodzka policja oraz straż pożarna z Jaszkowej Górnej. Sprzęt nagłaśniający udostępnił Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko.